انواع دزدگیر اماکن

متاسفانه علیرغم رعایت نکات ایمنی، دزدی‌ها اتفاق می‌افتد. عقل سلیم حکم می‌کند که شرایط به گونه‌ای باشد که احتمال وقوع جرم کمتر شود. یکی از این راه‌ها استفاده از انواع دزدگیر اماکن است. می‌توان با نصب دزدگیر هم از وقوع سرقت پیشگیری کرد و هم در صورت بروز آن سارقان را شناسایی و آثار ناشی از وقوع جرم را تا حد زیادی ترمیم نمود.

شاید سیستم‌های زنگ خطر و دزدگیرها عوامل ضد سرقت نباشند اما به عنوان یک عامل بازدارنده، از سرقت‌ها جلوگیری می‌کنند. تمامی انواع دزدگیر قابل اعتماد هستند و می‌توانند از خانه، فروشگاه و محل کار و هر مکان دیگری حفاظت کنند. بر این اساس شما یک گام به ضد سرقت بودن نزدیک شده اید.

انواع دزدگیر اماکن

بدون شک وجود دزدگیر مناسب، یک سرمایه گذاری ارزشمند در حفاظت از خانه و خانواده شما خواهد بود. به آسانی می‌توانید از طریق یک صفحه کلید لمسی، شیک و ساده، با پلیس در تماس باشید و اعمالی مانند فعال سازی و حتی غیر فعال کردن سیستم تنها چند ثانیه طول خواهد کشید.

همه نیاز شما برای انتخاب یک دزدگیر مناسب، آشنایی با انواع دزدگیر اماکن و داشتن اطلاعات کافی در خصوص یک زنگ خطر مناسب و معقول است تا قدرت مناسب جهت جلوگیری از سرقت را داشته باشد.

اگر انواع دزدگیر را بر اساس واکنش آن‌ها طبقه بندی کنیم، گروهی از آن‌ها با آلارم به موقع، باعث فرار سارق از صحنه جرم می‌شوند و گروهی دیگر از ابتدا مانع ورود سارق می‌شوند. نوع زنگ خطری که انتخاب می‌کنید به چندین ویژگی بستگی دارد. یک سطح امنیتی که شما به دنبال تامین آن هستید و دیگری میزان هزینه‌ای است که می‌خواهید بپردازید. این عوامل بر روی انتخاب شما تاثیرگذار خواهد بود.

اگر سیستم دزدگیر مناسبی انتخاب کرده باشید، و به درستی نصب شده باشد، یک گام بلند به سمت ضد سرقت بودن پیش رفته اید.
اگر سیستم دزدگیر مناسبی انتخاب کرده باشید، و به درستی نصب شده باشد، یک گام بلند به سمت ضد سرقت بودن پیش رفته اید.

چرا باید از دزدگیر اماکن استفاده کنیم؟

مطالعات نشان می‌دهد با بودن یکی از انواع دزدگیر اماکن در منزل شما، احتمال اینکه قربانی سرقت شوید، به مراتب کاهش می‌یابد. اگر سیستم دزدگیر مناسبی انتخاب کرده باشید، و به درستی نصب شده باشد، یک گام بلند به سمت ضد سرقت بودن پیش رفته اید. بسیاری از دزدگیرها برای استفاده داخلی مانند خانه و محل کار، در دسترس هستند که شما می‌توانید براساس نیاز خود آن‌ها را انتخاب کنید.

نشان دهیم در داشتن امنیت جدی هستیم

نصب دزدگیر اماکن، یک عامل بازدارنده بزرگ برای جلوگیری از سرقت محسوب می‌شود و یک فرصت مناسب برای حفظ امنیت شماست.

به تکنولوژی اعتماد کنیم

زمانی که شما به فکر تامین امنیت هستید، بهتر است روش‌های سنتی را کنار گذاشته و آن را به سیستم‌های مدرن بسپارید. زمان استفاده از حیوانات برای جلوگیری از سرقت گذشته است. بهتر است با انتخاب یکی از انواع دزدگیر اماکن با تکنولوژی آشتی کنید.

سیستم امنیتی خود را درست انتخاب کنید

اگر سیستم شما به درستی نصب و راه اندازی نشده باشد، قوی ترین دزدگیر هم نمی‌تواند امینت شما را تامین کند. اشتباه در این خصوص می‌تواند نتایج جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

معماری انواع دزدگیر اماکن

دزدگیرها معمولا در فروشگاه‌ها استفاده می‌شدند. اما در حال حاضر استفاده از انواع دزدگیر اماکن به طور فزاینده‌ای در خانه‌ها نیز رایج شده است. اگر به دنبال خرید یک سیستم امنیتی برای خانه باشید وجود طیف گسترده‌ای از این وسایل و برندهای مختلف انتخاب درست و مناسب را سخت می‌کند.

علاوه بر سخت افزار و قابلیت‌های گوناگون، وجود قیمت‌های متفاوت در انتخاب انواع دزدگیر اماکن موثر است. توجه داشته باشید عامل دیگر که باید به آن توجه کنید، نصب حرفه‌ای آن هاست. عدم تخصص در نصب می‌تواند سبب از دست رفتن تمام سرمایه شما شود.

هر چند در هنگام خرید با انواع دزدگیر اماکن روبرو هستیم، ولی آنچه مشخص است این است که همه آن‌ها بر اساس همان مفاهیم اصلی امنیت طراحی شده اند.

ساز و کار تمام دزدگیرهای اماکن بر اساس باز با بسته بودن مدار الکترونیکی برنامه ریزی شده است. باز یا بسته بودن مدار سبب واکنش سیستم دزدگیر می‌شود. حال چگونگی این واکنش سبب تفاوت در دزدگیرهای اماکن می‌شود. پس می‌توان گفت آنچه بین دزدگیرها مشترک است، وجود مدار الکتریکی در آنهاست.

بر اساس پیاده سازی، انواع دزدگیر امکان را به دو سته مدار بسته و مدار باز تقسیم بندی می‌کنند.

سیستم مدار بسته

در یک مفهوم کلی، یک سیستم مدار بسته، یک مدار الکترونیکی است که هنگام باز یا بسته شدن درب واکنش نشان می‌دهد. یعنی زمانی که درب بسته باشد برق می‌تواند از انتهای یک مدار به انتهای مدار دیگر جریان پیدا می‌کند. اما اگر درب را باز کنند، مدار باز می‌شود و برق نمی‌تواند جریان داشته باشد. این امر سبب فعال شدن زنگ خطر می‌شود.

سیستم مدار باز

اما در یک سیستم مدار باز، باز کردن درب مدار را می‌بندد، بنابراین برق در مدار جریان پیدا می‌کند. در این سیستم زنگ خطر زمانی فعال می‌شود که مدار تکمیل شده و جریان برقرار باشد.

روش‌های گوناگونی برای ساخت دزدگیرها وجود دارد اما سیستم‌های مدار بسته انتخاب بهتری نسبت به مدارهای باز هستند.
روش‌های گوناگونی برای ساخت دزدگیرها وجود دارد اما سیستم‌های مدار بسته انتخاب بهتری نسبت به مدارهای باز هستند.

روش‌های ساخت انواع دزدگیر اماکن

روش‌های گوناگونی برای ساخت دزدگیرها وجود دارد. اما به طور معمول سیستم‌های مدار بسته انتخاب بهتری نسبت به مدارهای باز هستند. زیرا فرد مزاحم می‌تواند به سادگی با بریدن سیم‌های متصل، مدار باز را غیرفعال کند.

یک حسگر مغناطیسی در یک سیستم مدار بسته از چند جز تشکیل شده است. در ساده ترین طرح شما به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک باتری
 • یک سوئیچ فلزی
 • یک آهنربا که با سوئیچ در یک خط باشد
 • یک زنگ با یک سوئیچ رله محور.

هنگامی که درب بسته می‌شود، آهنربا سوئیچ فلزی را می‌بندد تا مدار کامل شود. جریان الکترومغناطیس رله را قدرت می‌دهد، بنابراین مدار زنگ باز می‌ماند. اما با باز شدن درب آهنربا، با ضربه محکم و ناگهانی سوئیچ را در موقعیت باز قرار می‌دهد. این کار جریان را قطع می‌کند و رله را می‌بندد و زنگ خطر را به صدا در می‌آورد.

شما می‌توانید این نوع سیستم را برروی یک پنجره نصب کنید. اگر سارق پنجره‌ای را باز کرد، آهن ربا، با سوئیچ از مدار خارج شده و زنگ فعال می‌شود.

سیستم سوئیچ

یکی دیگر از سناریوهای سیستم‌های دزدگیر، استفاده از یک دکمه کوچک به عنوان سوئیچ است. دکمه در قاب تعبیه شده است. بنابراین بستن درب آن را به داخل هل می‌دهد. وقتی کسی در را باز می‌کند، دکمه آزاد می‌شود و مدار را تغییر می‌دهد و زنگ خطر را به صدا در می‌آید.

سیستم امنیتی همراه با جعبه کنترل

اما فقط با یک باتری و زنگ می‌توان امنیت داشت؟ این طرح‌ها برای سیستم‌های امنیتی ناقص است. همه سارقان می‌توانند تنها با بستن درب یا و خاموش کردن زنگ وارد منزل یا محیط کار شوند. به همین دلیل است که بیشتر آلارم‌های مدرن قطعه دیگری به نام جعبه کنترل را در مدار گنجانده اند.

این جعبه منبع تغذیه جداگانه دارد. جعبه کنترل مدارها را زیر نظر دارد. هنگامی که زنگ خطر با بسته شدن یا باز شدن مدار (با توجه به طراحی) به صدا درمی آید، جعبه کنترل از قطع شدن جلوگیری می‌کند. زنگ خطر زمانی قطع می‌شود که شخصی کد امنیتی را از طریق صفحه کلید متصل به جعبه کنترل وارد کند.

می توان گفت در انواع دزدگیر اماکن، جعبه کنترل در نقطه‌ای خارج از مدار قرار می‌گیرد. بنابراین سارق نمی‌تواند آن را پیدا کند و با از بین بردن آن، دزدگیر را قطع کند.

با دانستن این اطلاعات شما می‌توانید یک سیستم زنگ خطر ساده را طراحی کنید. فقط کافیست تصور کنید یک سارق ممکن است برای ورود به خانه شما چه کاری انجام دهد و از چه طریقی وارد شود، سپس آن عمل را به سوییچ و مدار تبدیل کنید.

به عنوان مثال اگر ممکن است سارق پنجره را بشکند، شما می‌توانید بر روی خود شیشه یک مدار بسازید. ساده ترین راه برای اجرای چنین مداری، استفاده از یک خط نازک سیم فویل، به سطح شیشه است. اگر سارق شیشه را بشکند، مدار شکسته شده و زنگ خطر راه اندازی می‌شود. این هم نمونه‌ای ساده از انواع دزدگیر اماکن است که می‌تواند به ساده ترین شکل ممکن، پیاده سازی شود.

حصیر کف، یکی دیگر از انواع دزدگیر اماکن است که می‌تواند بدون هیچ دردسری از منزل شما حفاطت کند. حصیر کف طراحی مدار باز با دو نوار فلزی است که از هم فاصله دارند. وقتی فردی روی کف قدم می‌گذارد، فشار پا دو نوار فلزی را به سمت هم هل می‌دهد و مدار تکمیل می‌شود. با تکمیل شدن مدار زنگ خطر به صدا درمیاد.

همه این سیستم‌ها از انواع دزدگیر اماکن هستند که با توجه به نقاطی که مزاحم می‌تواند وارد ساختمان شود، بهترین راه حل برای محافظت از محیط یک خانه یا کسب و کار هستند.

سناریوی تشخیص در انواع دزدگیر اماکن

سیستم‌های مبتنی بر رادار (تشخیصی)

اکنون به سیستم‌هایی نگاه خواهیم کرد که یک مزاحم را هنگامی که او وارد داخل خانه یا محل کار شده است، تشخیص می‌دهند. سیستم‌های مبتنی بر رادار از انواع دزدگیر بر اساس امواج هستند. از این نمونه می‌توان به باز کننده درب خودکار اشاره کرد.

دزدگیر مبتنی بر امواج

در این مدل، جعبه‌ای بالای درب تعبیه شده است که پشت سر هم امواج ماکروویو را ارسال می‌کند و سپس منتظر انعکاس آن‌ها باقی می‌ماند. اگر هیچ نقطه مشکوکی وجود نداشته باشد و الگوی مناسب دریافت شود، زنگ خطر خاموش باقی خواهد ماند و درب باز می‌شود. اما اگر امواج دریافت شده الگویی آشفته داشته باشند، حسگر با ارسال سیگنال به زنگ خطر هشدار می‌دهد.

دزدگیر آشکارساز حرکت

یکی دیگر از انواع دزدگیر اماکن یک آشکارساز حرکت حسگر تصویر است. این مدل از دزدگیرها را در فروشگاه‌ها دیده اید. وقتی وارد فروشگاه می‌شوید، آشکارساز حرکت یک زنگ خطر به نظر می‌رسد.

حسگرهای تصویر دو جرء دارند: منبعی از نور مانند لیزر، و یک حسگر نور در سیستم امنیتی.

برای راه اندازی این مدل از دزدگیرها، باید پرتوی نور و حسگر را در یک گذرگاه قرار داد. هنگامی که سارق بین منبع نور و حسگر حرکت کند، مسیر پرتو نور مسدود می‌شود. افت سطح نور سبب ارسال سیگنال خطر به جعبه کنترل خواهد شد و زنگ خطر به صدا در خواهد آمد.

دزدگیرهای آشکارساز مادون قرمز

سیستم‌های امنینی پیشرفته شامل آشکار سازهای مادون قرمز منفعل (PIR) هستند. این نوع دزدگیرها با استفاده از انرژی مادون قرمز ساطع شده از گرمای بدن مزاحم، آن را می‌بینند. هنگامی که سارق از درمیدان دید آشکارساز راه می‌رود، حسگر مادون قرمز افزایش شدید انرژی مادون قرمز را تشخیص می‌دهد. این امر سبب فعال شدن آلارم خطر می‌شود.

البته همیشه نوسان تدریجی انرژی گرمایی در یک منطقه وجود خواهد داشت، بنابراین آشکارسازهای PIR طوری طراحی شده اند تا زنگ خطر را تنها زمانی فعال کنند که سطح انرژی مادون قرمز بسیار سریع تغییر کند.

در یک سیستم امنیتی معمولی، جعبه کنترل بلافاصله زمانی که آشکارسازهای حرکت راه اندازی می‌شوند، زنگ خطر را به صدا در نخواهد آورد. تاخیر کوتاهی برای دادن زمان به صاحب خانه برای وارد کردن یک کد امنیتی که سیستم را خاموش می‌کند وجود دارد. اگر کد امنیتی وارد نشود جعبه کنترل آلارم‌های مختلفی را فعال خواهد کرد.

انواع دزدگیر اماکن براساس واکنش بعد از تشخیص

امنیت خانه یک مسئله به سرعت در حال رشد است. دزدگیرها چه از نظر ظاهر چه قابلیت شناسایی بهبود یافته و به صورت تمام وقت می‌توانند امنیت خانه و محل کار شما را تا حدود زیادی تامین کنند.

همان طور که گفته شد در اکثر موارد این سیستم‌ها همگی بر اساس یک ساختار ساخته شده اند. یک جعبه کنترل مرکزی، چندین آشکار کننده حرکت و نگهبانان که محیط را در نظر دارند. زمانی که هر یک از آنها راه اندازی شود، زنگ خطر به صدا در خواهد آمد.

رفتار سیستم امنیتی هنگام تشخیص مزاحم، متفاوت است. در یک سیستم پیشرفته، جعبه کنترل به چند جز مختلف تبدیل خواهد شد. به طور معمول جعبه کنترل شامل آژیر یا چراغ چشمک زدن در فضای باز، شماره گیر تلفن خودکار می‌شود.

معمولا سه ماژول در نظر گرفته می‌شود:

 • ماژول هشدار به مزاحم و همسایگان که ورود غیرقانونی را اعلام می‌کند
 • اعلام به پلیس که به پلیس خبر می‌دهد کدام خانه مورد حمله قرار گرفته است. شماره گیری تلفن پلیس به صورت مستقیم است و یک پیام ضبط شده ،آدرس خانه و هر گونه اطلاعات لازم را اعلام می‌کند. این پیام بارها و بارها برای پلیس ارسال می‌شود تا پلیس آن را بشنود.
 • ماژول بعدی شماره گیری شرکت امنیتی نصب تجهیزات است. در این مورد جعبه کنترل اطلاعات خاص را در مورد نفوذ ارسال می‌کند. سپس شرکت امنیتی این اطلاعات را برای پلیس ارسال می‌کند.

برای انتخاب یکی از انواع دزدگیر اماکن ابتدا باید تصمیم بگیرید بعد از تشخیص ورود سارق به خانه، واکنش دزدگیر شما چگونه باشد، از طرفی باید بدانید چه زمانی زنگ خطر خاموش شود.

براساس واکنش بعد از تشخیص، می‌توان انواع دزدگیر را به دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد.

 • آلارم‌هایی که تنها سر و صدا ایجاد می‌کنند، اما با کسی (مانند پلیس یا صاحبخانه) تماس نمی‌گیرند.
 • آلارم‌هایی که با آغاز شدن زنگ خطر، به طور خودکار شماره تلفن صاحبخانه یا دوستان و خانواده را شماره گیری می‌کند.
 • سیستم‌های هوشمند امنیت خانگی هنگامی که زنگ خطر از طریق یک گوشی هوشمند یا برنامه تبلت خاموش می‌شود، یا با صاحبخانه یا اعضای خانواده تماس می‌گیرند.
 • سیستم‌هایی با قرارداد نظارت به این معنی است که شما ماهیانه یا سالانه هزینه‌ای را به یک شرکت پرداخت می‌کنید تا در صورت خاموش شدن زنگ خطر اقدام کنند یا با پلیس تماس بگیرند.

البته باید بدانید امنیت خانه برای شما چقدر اهمیت دارد چرا که هزینه‌ها بین انواع مختلف زنگ خطر متفاوت است.

هر کسی می‌تواند یک زنگ خطر در خانه خود نصب کند اما بهتر است از یک نصاب معتبر و متخصص بخواهید که این کار را انجام دهد.
هر کسی می‌تواند یک زنگ خطر در خانه خود نصب کند اما بهتر است از یک نصاب معتبر و متخصص بخواهید که این کار را انجام دهد.

انواع دزدگیر اماکن براساس سناریوی واکنش

آلارم‌های بی سیم یا سیمی

تصمیم دوم شما برای انتخاب یکی از انواع دزدگیر اماکن، بی سیم بودن یا سیمی بودن آن است. آلارم‌های سیمی معمولاً باید توسط یک حرفه‌ای نصب شوند، بنابراین تمام سیم‌ها پنهان و جمع شده اند. هزینه‌های کار ممکن است برای نصب این‌ها بیشتر باشد.

آلارم‌های بی سیم با باتری تغذیه می‌شوند و به طور کلی آسان تر و ارزان تر برای نصب هستند. سیستم‌های سیمی به صورت سنتی نصب می‌شوند. ولی آلارم‌های بی سیم از حسگرهایی با باتری استفاده می‌کنند که با استفاده از سیگنال‌های رادیویی با یک کنترل پنل ارتباط برقرار می‌کنند.

سیستم‌های بی سیم به طور کلی، نصب آسانی دارند، اغلب افراد می‌توانند خودشان مراحل نصب را انجام دهند. به راحتی می‌توان سنسورها را اضافه کرد. غیرفعال کردن دزدگیر و جعل کردن آن، در سیستم‌های بدون سیم کمتر اتفاق می‌افتد.

با این حال، سیستم‌های بی سیم معمولا گران تر هستند و به باتری برای تمام قطعات، مانند کنترل پنل و تمام سنسورها نیاز دارند. اگر چه آلارم‌های بی سیم بهتر به نظر می‌رسد اما نسبت به زنگ خطرهای سیمی گران تر هستند.

از سوی دیگر در سیستم‌های سیمی، لازم است میان سنسورها سیم کشی انجام شود. شاید خریدن سیم ارزان تر باشد اما از آنجا که باید سیم‌ها پنهان شوند، هزینه کار بیشتر می‌شود.

خوب برای تصمیم گیری بهتر، لازم است قبل از انتخاب با انواع دزدگیر اماکن آشنا شوید.

انواع دزدگیر اماکن با جعبه زنگ ساختگی

این مدل از انواع دزدگیر اماکن احتمالا ارزان ترین گزینه است. اما مراقب باشید که سارق حرفه‌ای قادر خواهد بود جعبه زنگ جعلی را در خانه فعال کند.

هشدار فقط با صدای زنگ

از انواع دزدگیر اماکن می‌توان به هشدار از طریق صدای زنگ اشاره کرد. هنگامی که ورود مزاحم تشخیص داده می‌شود، صدای آژیر خطر یا زنگ بلند می‌شود. زنگ خطر خارجی تنها تا حداکثر ۲۰ دقیقه ادامه خواهد داشت. اما زنگ خطر داخلی و نور در فضای باز تا خاموش شدن سیستم به فلش ادامه خواهد داد.

این سیستم بدون نظارت است و به طور معمول در خانه‌های با احتمال خطر سرقت پایین تر استفاده می‌شود. هنگام فعال شدن این مدل از دزدگیرهای اماکن معمولا پلیس به صحنه نمی‌آید مگر اینکه مدرکی وجود داشته باشد که نشان دهد جرمی در حال انجام است. به عنوان مثال یک شاهد که در صحنه حضور دارد.

زمانی که زنگ هشدار آغاز می‌شود، سر و صدای بلندی را شروع می‌کند، به این امید که کسی در منطقه وضعیت هشدار را متوجه شود و یا سارق ترسیده و محل را ترک کند. بیش از ۵۰ درصد افرادی که تمایل به راه اندازی سیستم‌های امنیتی دارند از این مدل استفاده می‌کنند.

این مدل از دزدگیرها بر خلاف سیستم‌های نظارت شده، از طریق شماره گیر با زنگ هوشمند به صورت خودکار با یک فرد یا پلیس تماس نخواهند گرفت. بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که از بیرون اقدامی صورت گیرد. از طرف دیگر اگر به هر دلیلی زنگ خاموش شود، هشداری اعلام نخواهد شد.

قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب یکی از انواع دزدگیر اماکن، ارزشش را دارد به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید فکر کنید.

آیا همسایگان شما در محل زندگی‌تان آن قدر فعال هستند که شما این اطمینان داشته باشید که در شرایط اضطراری به پلیس زنگ بزنند؟ اگر اینطور نیست، دوستان و بستگانی دارید که در نزدیکی شما زندگی کنند که بتوان روی آن‌ها حساب کرد؟ اگر یکی از این شرایط را دارید به راحتی می‌توانید از این مدل استفاده کنید.

شما می‌توانید مراحل نصب را به یک متخصص نصب انواع دزدگیر اماکن بسپارید و یا حتی خودتان نصب کنید.

مزایا

 • لازم نیست هزینه قرارداد نظارت را بپردازید.
 • مهم نیست که چه نوعی باشد، می‌تواند به جلوگیری از ورود سارق کمک کند.
 • به راحتی می‌توانید آن را نصب کنید.

معایب

هنگامی که زنگ خطر خاموش می‌شود به شما هشدار داده نمی‌شود مگر اینکه کسی در نزدیکی محل صدا را شنیده باشد و بداند که چگونه با شما تماس بگیرید. بدون اعلام هشدار کسی از ورود سارق جلوگیری نمی‌کند.

انواع دزدگیر اماکن همراه با نظارت

در این دزدگیرها شما به یک شرکت امنیتی متصل هستند که سیگنال‌های دریافتی از زنگ خطر را نظارت می‌کند. به طور معمول، اگر کسی که مورد تایید باشد از خانه شما تماس بگیرد و یا شخصی رمز عبور را اعلام و عنوان کند همه چیز خوب است زنگ خاموش خواهد شد.

اگر رمز عبور اعلام نشود یا کسی تلفن خانه را برندارد هشدار و خطر به یکی از افرادی که قبلا اطلاعات آن‌ها توسط شما به شرکت داده شده است، اعلام خواهد شد.

اگر شما با ایده اطمینان بر همسایگان راحت نیستید تا به شما اطلاع دهند یا زنگ خطر شما را خاموش کنند، می‌توانید دزدگیر شماره گیر را انتخاب کنید که شماره گیر خودکار نیز نامیده می‌شود.

زمانی که زنگ خطر شروع می‌شود، با استفاده از این آلارم ها، شماره گیر با شما یا دوستان و خانواده یا هر فردی که اطلاعات آن‌ها را ثبت کرده اید تماس خواهد گرفت. این بدان معنی است که شما یا آن‌ها پس از آن می‌توانید با پلیس تماس بگیرید و یا از یکی از همسایه‌ها بخواهید که این موضوع را بررسی کند.

اکثر آلارم‌های شماره گیر به شما این امکان را می‌دهند که فهرستی بین سه تا ۱۰ شماره تلفن را برنامه ریزی کنید که به ترتیب اولویتی که تعیین کرده اید فراخوانده خواهد شد. با اولین تماس موفق، شماره گیر از ادامه دادن لیست خودداری می‌کند.

این مدل از انواع دزدگیر اماکن با استفاده از فن آوری بیشتر و با اتصال یک دکمه می‌تواند در صورت آتش سوزی یا سیل به شما هشدار دهد. از ویژگی‌های این مدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شماره گیرهای گفتار از خط تلفن شما برای تماس با شماره‌هایی که اختصاص داده اید استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که شما نیاز به یک تلفن ثابت، و سیم‌های اتصال آن را به زنگ خطر دارید.
 • شماره گیرهای GSM از سیگنال‌های شبکه تلفن همراه استفاده می‌کنند، بنابراین شما نیازی به خط تلفن و اجرای سیم کشی‌ها ندارید. اما شما به یک سیم کارت نیاز دارید و البته باید به اندازه کافی اعتبار داشته باشد که در زمان مناسب بتواند تماس بگیرد. همچنین شما باید مطمئن شوید که خانه از کیفیت سیگنال دهی خوب تلفن همراه برخوردار است. عدم سیگنال دهی مناسب می‌تواند به از دست رفتن اموال شما منجر شود.

مزایا

 • مجبور نیستید هزینه نظارت را بپردازید.
 • اعلام هشدار به افراد لیست بعد از شروع زنگ خطر
 • استفاده در دیگر شرایط اضطراری مثل آتش سوزی یا سیل

معایب

 • ممکن است افراد منتخب در لیست تماس در دسترس نباشند.
 • اگر شما شماره گیر GSM را انتخاب کنید، سیگنال ضعیف شبکه تلفن همراه تاثیر نامطلوبی بر کارکرد زنگ خطر خواهد داشت.
 • اگر شماره گیر گفتاری نصب کنید، به تلفن ثابت نیاز دارید که سبب سیم کشی اضافی در خانه شما خواهد شد.
سیستم‌های هوشمند امنیت خانگی به گوشی هوشمند یا تبلت شما، یا اعضای خانواده‌تان متصل می‌شوند.
سیستم‌های هوشمند امنیت خانگی به گوشی هوشمند یا تبلت شما، یا اعضای خانواده‌تان متصل می‌شوند.

سیستم هوشمند امنیت

سیستم‌های هوشمند امنیت خانگی به گوشی هوشمند یا تبلت شما، یا اعضای خانواده‌تان متصل می‌شوند. این یعنی وقتی زنگ خطر شروع شود به شما هشدار داده می شود.

این سیستم‌ها همچنین به شما این امکان را می‌دهند که امنیت منزل خود را از گوشی موبایل حتی زمانی که از خانه دور هستید کنترل کنید. مدل هوشمند نمونه‌ای از انواع دزدگیر اماکن است که گزینه‌ها و آپشن‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

در تمام موارد، شما نیاز به یک هاب مرکزی خواهید داشت که از طریق وای فای به تمام دستگاه‌های سازگار دیگر متصل می‌شود، دقیقا به همان شیوه‌ای که یک زنگ استاندارد به حسگرهای اطراف خانه شما متصل می‌شود.

سپس بسته به سیستمی که انتخاب می‌کنید، می‌توانید عناصری را به آن متصل کنید. از جمله حسگرهای حرکت، دوربین ها، و سوکت‌های روشنایی که به شما اجازه می‌دهد هنگام خارج شدن چراغ‌ها را روشن و خاموش کنید.

شما خودتان می‌توانید سیستم‌های هوشمند را نصب کنید، اگرچه یک نصاب حرفه‌ای بهترین موقعیت‌های ممکن را برای آیتم‌هایی که انتخاب کرده اید می‌شناسد.

سیستم‌های هوشمند می‌توانند گران باشند، به خصوص اگر بخواهید اجزای اضافی زیادی داشته باشید. یک کیت کامل می‌تواند چند میلیون هزینه داشته باشد، اما تنها با هاب اصلی و چند حسگر هم می‌توان چنین سیستمی را راه اندازی کرد. البته این احتمال وجود دارد که شما نیاز به سنسورهای بیشتر برای پوشش تمام خانه داشته باشید.

اگر تمایل به استفاده از دزدگیرهای هوشمند دارید، باید بدانید راه اندازی و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. اما بهتر است از یک کارشناس امنیتی برای ارزیابی و شرایط امنیت منزل خود کمک بگیرید. راهنمای اتوماسیون خانه هوشمند و بررسی نقاطی که احتمال ورود مزاحمان در آن‌ها زیاد است توسط کارشناسان امنیت قابل شناسایی است. استفاده از چراغ امنیتی یا قفل درب می‌تواند در کنار دزدگیر اماکن بسیار سودمند باشد.

مزایا

 • حتی زمانی که از منزل دور هستید به شما هشدار می‌دهد.
 • از طریق گوشی هوشمند خود می‌توانید کنترل و نظارت داشته باشید
 • شما می‌توانید خودتان یک سیستم هوشمند راه اندازی کنید.

معایب

 • بازدارندگی و ضریب امنیت سیستم‌های امنیتی هوشمند به اجزایی که از آن‌ها استفاده شده و محل قرارگیری آن‌ها بستگی دارد.
 • همانند شماره گیر GSM، ارسال هشدار به سیگنال شبکه تلفن همراه بستگی دارد.
 • بسته به عناصری که انتخاب می‌کنید می‌توانند گران شوند.

سیستم‌های زنگ خطر با نظارت و قرارداد

اگر شما می‌خواهید آرامش بیشتری داشته باشید و مطمئن باشید که هر مشکلی در خانه شما به سرعت با واکنش مواجه خواهد شد می‌توانید سیستم زنگ خطر با قرارداد نظارت را در نظر بگیرید.

شما می‌توانید قراردادهای نظارت برای آلارم سیمی و یا بی سیم دریافت کنید اما با توجه به رعایت برخی استانداردها باید حتما نصاب ان را در منزلتان نصب کند.

دو نوع قرارداد نظارت وجود دارد: دارنده رمز عبور و پاسخ پلیس. در هر دو صورت، شما یک هزینه ماهیانه یا سالانه پرداخت می‌کنید و بعد از به صدا درآمدن زنگ خطر شرکت ناظر به فردی که از طرف شما معرفی شده یا پلیس هشدار خواهد داد و سپس زنگ خطر خاموش می‌شود.

سیستم زنگ خطر به یک مرکز دریافت متصل می‌شود که هر بار که زنگ خطر شروع به کار کند مطلع می‌شود. ابتدا مرکز دریافت با تلفن ثابت خانه شما تماس خواهد گرفت تا درخواست شناسایی رمز عبور را داشته باشد. اگر رمز عبور نادرست باشد یا کسی جواب ندهد، در خصوص موارد امنیتی اقدام خواهد کرد. اقدامات امنیتی با اطلاع دادن به فرد مورد اعتماد شما و یا تماس با پلیس است. اقدام شرکت ناظر به نوع قراردادتان بستگی دارد.

نظارت بر دزدگیر از طریق کلید

نظارت از طریق کلید، یکی از انواع دزدگیر اماکن براساس نظارت است که از طریق یک شرکت انجام می‌شود. زمانی که زنگ خطر آغاز به کار کند، شرکت ناظر به عنوان مرکز دریافت پیام یا خود پاسخ خواهد داد و یا با دارندگان کلید که توسط شما به آن‌ها معرفی شده اند، تماس خواهد گرفت.

همچنین این شرکت‌ها معمولا قراردادهای تعمیر و نگهداری نیز ارائه می‌دهند و می‌توانند از راه دور برای مشکلات شما را بررسی کرده و آن‌ها را رفع کنند. در این خصوص بهتر است پشتیبانی داشته باشید. هرچند برای شما هزینه اضافه‌ای در بر خواهد داشت اما در صورت خرابی می‌تواند هزینه‌های بیشتری را به شما تحمیل کند.

دارندگان کلید معرفی شده باید حداکثر در عرض ۲۰ دقیقه بتوانند از محل زندگی خود رانندگی کرده و به خانه دسترسی داشته باشند. مسئولیت انتخاب افراد و به روز نگه داشتن اطلاعات تماس آن‌ها با شماست. چنانچه فردی از محل شما دور است بهتر است با فرد معتمد دیگری جایگزین شود.

از نظر شرکت‌های نصب کننده دزدگیر، در میان انواع دزدگیر اماکن، نوع نظارت از طریق کلید امنیت بالاتری نسبت به شماره گیرهای خودکار دارد. خدمات ۲۴ ساعته ارائه شده توسط ناظران، احساس امنیت بالاتری به افراد منتقل می‌کند، حتی اگر هیچ سرقتی انجام نشود.

مزایا

 • برخی از شرکت‌ها خدمات تعمیر و نگهداری زنگ خطر را نیز ارائه می‌دهند.
 • یک شرکت اختصاصی به صورت مداوم ناظر امنیت خانه شماست تا در صورت وجود مشکلی اقدام کند.

معایب

 • هر ماه یا سال برای شما هزینه دارد.
 • نمی توانید سیستم را خودتان نصب کنید.
 • دارندگان کلید باید نزدیک خانه شما زندگی کنند، و این به شما مربوط می‌شود که لیست تماس خود را به روز نگه دارید.

نظارت بر دزدگیر از طریق پلیس

این نوع قرارداد به این معنی است که اگر زنگ خطر آغاز شود، مرکز دریافت پیام یا همان شرکت ناظر با پلیس تماس بگیرید. ۵۲٪ از افراد در ایالات متحده تمایل دارند علاوه بر قرار داد داشتن کلید، قراردادی با پلیس هم داشته باشند. این مدل از انواع دزدگیر اماکن مورد پسند افرادی است که در محل کسب و کار یا خانه اشیا و یا چیزهای مهمی دارند.

اگر می‌خواهید از این نوع قرارداد داشته باشید، یک مسئله بسیار مهم قرارداد شرکت‌ها با نیروی پلیس است. پس ابتدا بررسی کنید آیا شرکتی که انتخاب می‌کنید با نیروی پلیس قراردادی ثبت کرده است یا خیر.

زمانی که زنگ خطر آغاز می‌شود، دو شاخص مهم در خانه اتفاق افتاده است. یا درب باز شده و یا سنسور حرکت سیگنال هشدار را برای زنگ خطر ارسال کرده است.

شروع صدای زنگ خطر، حکم تماس با پلیس را دارد. این مورد برای جلوگیری از ارسال آلارم‌های کاذب برای نیروهای پلیس است. تحقیقات نشان داده است، نزدیک به ۹۰ درصد از تماس‌ها با پلیس کاذب بوده اند. همچنین ۴۳ درصد از این تماس‌های کاذب، بیش از یک بار از طرف فردی خاص بوده است.

اگر توسط سیستم شما بیش سه آلارم کاذب در سیستم پلیس ثبت شده باشد، آن‌ها دیگر به اعلام خطر از طرف سیستم شما، پاسخ نمی‌دهند. شایان ذکر است که پرداخت هزینه این سرویس تضمین نمی‌کند که پلیس اقدامی را انجام دهد. اینکه پلیس چقدر سریع اقدام کند و خود را به محل برساند به حوادث دیگری که ممکن است آن لحظه رخ داده باشد و شرایط و موقعیت و همچنین منابع پلیس بستگی دارد.

می توان گفت: اگر پلیس مطمئن نباشد که کسی در محل خانه شما حضور دارد، آنگاه ممکن است پیگیری شرایط خانه شما در اولویت کار نباشد.

مزایا

 • اگر زنگ خطر شما خاموش شود به طور خودکار با پلیس تماس گرفته می‌شود.
 • برخی از شرکت‌ها نیز خدمات تعمیر و نگهداری زنگ خطر را ارائه می‌دهند.

معایب

 • شما باید هزینه ماهانه یا سالانه پرداخت کنید
 • شما خودتان نمی‌توانید سیستم را نصب کنید.
 • هیچ تضمینی وجود ندارد که پلیس به خانه شما برود.
 • پس از تعداد مشخصی از آلارم‌های کاذب، پلیس به هیچ تماسی پاسخ نخواهد داد.

چه کسی می‌تواند آلارم و انواع دزدگیر اماکن را نصب کند؟

هر کسی می‌تواند یک زنگ خطر در خانه خود نصب کند اما بهتر است از یک نصاب معتبر و متخصص بخواهید که این کار را انجام دهد. توصیه می‌کنیم از شرکت‌های معتبر و دارای مجوز کمک بخواهید.

آن‌ها به طور کامل دمطابق با استانداردها و ویژگی‌هایی مانند طراحی سیستم، نصب، نظارت و تعمیر و نگهداری عمل می‌کنند. زمانی که شرکتی مسئولیت نصب دزدگیر شما را برعهده داشته باشد، احتمال بروز خطا کاهش خواهد یافت. هر چند نصب کردن انواع دزدگیر اماکن از طریق شرکت‌ها برای شما هزینه خواهد داشت، اما اطمینان خاطر بیشتری را به شما منتقل می‌کند.